• Strona główna
 • Systemy IT

  wiezowiec1

  Systemy informatyczne są niczym innym jak zbiorem powiązanych ze sobą elementów. Jego zadaniem jest przetwarzanie danych przy użyciu techniki komputerowej. Samo określenie systemy informatyczne stosowane jest do systemów wspomagających funkcjonowanie przedsiębiorstw i instytucji.

  Elementy które składają się obecne na systemy informatyczne to: sprzęt, oprogramowanie, ludzie czyli zasoby osobowe, elementy organizacyjne – procedury korzystania z systemu informatycznego, instrukcje robocze oraz elementy informacyjne czyli bazy wiedzy w których używany jest system informatyczny – może to być na przykład podręcznik księgowania w wypadku systemu finansowo-księgowego. Systemy mogą być proste oraz bardzo złożone.

  28.08.2013. 14:55

  Zabezpieczenia systemów IT w firmach

  komputery4

  Obecność firmy w sieci pozwala dotrzeć do niej całym rzeszom odbiorców, jednak z szybkim rozwojem branży IT, rośnie ilość zagrożeń takich jak szpiegowanie i monitorowanie, na które narażone są firmowe systemy informatyczne. Istnieją dwie strategie ochrony systemów informatycznych.

  Pierwsza, opiera się na analizie ryzyka. Druga ma charakter bardziej praktyczny. Wychodzi ona z założenia, że nadużycia bezpieczeństwa w systemach informatycznych są nieuniknione i należy odpowiednio przygotować się do ich obsługi. Zabezpieczenia powinny być zastosowane w pierwszej kolejności do ochrony zasobów stanowiących największą wartość dla instytucji oraz tych zasobów, przy których istnieje duże zagrożenie i które są na to zagrożenie podatne.

  20.08.2013. 07:51

  Typy systemów informatycznych

  Systemy informatyczne po to powiązane ze sobą elementy. Określenie to najczęściej wykorzystuje się odnośnie systemów wspomagających funkcjonowanie przedsiębiorstw i instytucji. Do najczęściej spotykanych typów systemów informatycznych należą: BMP, ERP, CRM, ERM, MRP, SCM.

  BPM jest to zarządzanie procesami biznesowymi, koncentrujące się na optymalizacji przebiegu procesów biznesowych w organizacjach, ERP to planowanie zasobów przedsiębiorstwa służących wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem lub współdziałania grupy współpracujących ze sobą przedsiębiorstw, CRM to zarządzanie relacjami z klientami, ERM to tworzenie relacji między menadżerami, MRP to planowanie zapotrzebowania materiałowego, a SCM to zarządzanie łańcuchem dostaw.

  30.07.2013. 08:49

  Bezpieczeństwo systemów IT

  Bezpieczeństwo systemów IT związane jest ze zbiorem zagadnień z dziedziny telekomunikacji i informatyki związany z szacowaniem i kontrolą ryzyka wynikającego z korzystania z komputerów, sieci komputerowych i przesyłania danych do zdalnych lokalizacji. Wszystkie elementy są rozpatrywane z perspektywy poufności, dostępności i integralności.

  To projektanci sieciowi i programiści zajmują się tworzeniem bezpiecznych systemów teleinformatycznych i aplikacji. Złożoność i czasochłonność procesów nie gwarantują całkowitego bezpieczeństwa, a luki w zabezpieczeniach stanowią poważny i wymierny problem dla użytkowników sieci teleinformatycznych. Stworzenie idealnie działającego systemu jest niemożliwe ze względu na ryzyko wystąpienia prozaicznych usterek i błędów.

  16.07.2013. 09:47